Podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie nieruchomości. Wysokość podatku i ostatnie zmiany w ustawie.
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie nieruchomości w Polsce jest płacony przez nabywcę nieruchomości. Oznacza to, że osoba lub firma, która nabywa nieruchomość, jest zobowiązana do uiszczenia podatku od wartości nieruchomości w momencie zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.Do obowiązku zapłaty podatku PCC dochodzi nie tylko przy transakcjach sprzedaży nieruchomości, ale również umowach zamiany, darowizny czy ustanowienia hipoteki.
Wysokość podatku PCC. Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych
Stawki podatku zależą od rodzaju dokonywanych czynności cywilnoprawnych. Przy zakupie nieruchomości, działki, domu jednorodzinnego, własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu podatek wynosi 2% od wartości transakcji.Jeżeli wartość przedmiotu sprzedaży okazała by się znacząco zaniżona, organ podatkowy może wezwać podatnika do określenia w terminie 14 dni od doręczenia wezwania, podania prawidłowej wartości rynkowej nieruchomości.
Korzystne zmiany w podatku PCC.
31 sierpnia 2024 roku weszły w życie zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu. Dotychczasowy podatek w wysokości 2% został zastąpiony zwolnieniem z tegoż oto podatku dla osób, które nie posiadały:prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawa własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.
Zwolnienie z podatku obowiązuje również jeżeli w przeszłości w wyniku spadku otrzymało się udział nie większy niż 50% wyżej wymienonych praw. Wspomniane zmiany dotyczą rynku wtórnego i są dodatkowym bodźcem ożywiającym rynek nieruchomości wspólnie z kredytem 2%.